KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11176012
*
nr 1117 6012
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 99x61 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
7.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2017
kl 20:11:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/6 17:23:01
1
300 kr
8/6 19:40:20
2
700 kr
8/6 23:44:06
3
1.100 kr
9/6 11:09:25
4
900 kr
9/6 11:09:25
3
1.000 kr (Budbetjänt)
9/6 16:06:55
2
1.500 kr
12/6 19:14:26
5
2.000 kr
2/7 09:32:50
6
3.200 kr
2/7 15:10:58
5
4.000 kr
3/7 12:09:10
6
4.200 kr
3/7 18:03:17
5
7.000 kr
3/7 18:38:41
7
6.600 kr
3/7 18:38:41
5
6.800 kr (Budbetjänt)
3/7 18:39:59
7
7.200 kr
3/7 19:20:15
5
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM
Läs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinna lars norrman olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:11
-
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:14
-
5057 Oljemålning
Anthony Strüwer (f. 1942), "Good news". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:26
*
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lars Norrman
Läs mer om Lars Norrman
nr 1117 6012
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 99x61 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 7.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/6 17:23:01 | 1 | 300 kr |
8/6 19:40:20 | 2 | 700 kr |
8/6 23:44:06 | 3 | 1.100 kr |
9/6 11:09:25 | 4 | 900 kr |
9/6 11:09:25 | 3 | 1.000 kr (Budbetjänt) |
9/6 16:06:55 | 2 | 1.500 kr |
12/6 19:14:26 | 5 | 2.000 kr |
2/7 09:32:50 | 6 | 3.200 kr |
2/7 15:10:58 | 5 | 4.000 kr |
3/7 12:09:10 | 6 | 4.200 kr |
3/7 18:03:17 | 5 | 7.000 kr |
3/7 18:38:41 | 7 | 6.600 kr |
3/7 18:38:41 | 5 | 6.800 kr (Budbetjänt) |
3/7 18:39:59 | 7 | 7.200 kr |
3/7 19:20:15 | 5 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLMLäs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Lars Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinna lars norrman olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:11 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:14 -
5057 Oljemålning
Anthony Strüwer (f. 1942), "Good news". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:26